(Praha) Že si nohejbal v řadě věcí dává na čas, není žádné tajemství. Věřte nevěřte, na rok přesně 100 let trvalo, než se zakladatel nohejbalu dočkal svého oddílu. Už to vypadalo, že se čekání překlene do dalšího století, ale přece jen skutek neutekl.

Po několikaměsíčním úsilí se nohejbalisté dočkali a 6.12.2022 byl na mimořádné valné hromadě multisportovního klubu SK Slavia Praha konečně založen oddíl nohejbalu tohoto klubu.

„Byl to další z restů nohejbalu. Když před sto lety na pražské Letenské pláni mladí sportovci ze Slavie začali kopat míč přes provaz, dali vzniknout jednomu z nejpohodovějších kolektivních odvětví, které sportovní svět zná. Tehdy asi netušili, že stáli u zrodu dodnes jediného míčového sportu, který se u nás narodil a dosáhl mezinárodního rozšíření prakticky na všechny kontinenty světa. Teorií vzniku nohejbalu je samozřejmě více, ale ta z Letné je nejvíce uznávaná a má svou logiku. Sám jsem byl překvapen, že Slavia Praha jako zakladatel se nikdy neúčastnil nohejbalových svazových soutěží. V 60. letech se sice toto jméno v nejvyšší soutěži pražského městského svazu krátce objevilo, ale nešlo o oficiální oddíl. Při oslavách stoletého výročí nohejbalu jsme se rozhodli tento dlouholetý rest napravit a nohejbalový oddíl SK Slavia Praha založit. Na valné hromadě SK Slavia Praha byl náš záměr, předložený přípravným výborem oddílu, podpořen 70 ze 73 přítomných delegátů. Je příjemné, že s myšlenkou se ztotožnily i některé osobnosti slavistické historie,“ řekl jednatel oddílu Martin Maršálek.