Čtvrté místo ve 2. lize obsadila Slavia Praha při své premiérové účasti v mužské ligové soutěži.

Jak hodnotí letošní ligový ročník trenér David Havlík?

Do sezóny 2023 jsme nastupovali jako nováček 2. ligy mužů s ambicemi na zúčastnění se vyřazovací části soutěže. Náš tým byl tvořen z mladých hráčů s věkovým průměrem do 25 let a jedním ostříleným matadorem. Někteří hráči již v minulosti okusili chuť vyšších soutěží, a tak jsme předpokládali, že výkonnost týmu bude na špičce 2. ligy. Zimní přípravu jsme zaměřili na zvýšení fyzické kondice, technickou přípravu a na sladění nově složené zápasové skladby týmu. Zimní přípravu hodnotím vesměs kladně, docházka a nasazení celého týmu byla na dobré úrovni. V rámci zimní přípravy jsme absolvovali několik turnajů, kde jsme testovali nové soutěžní sestavy v zátěžovém rytmu.

V rámci ligové soutěže se potvrdily naše předpoklady, a i když zpočátku jsme zápasy se silnými soupeři prohrávali díky slabší psychické odolnosti a nezvládali jsme koncovky rozhodujících setu, tak ve druhé polovině soutěže se projevila morální síla týmu. Což se také odrazilo ve výsledcích druhé části soutěže. Podařilo se nám probojovat na konečně druhé místo tabulky skupiny A základní části, čímž jsme splnili cíl zúčastnění se play-off soutěže. Ve čtvrtfinálové sérii play-off jsme narazili na ostříleného soupeře z Přerova, který měl ve svých řadách pár hráčů, dříve hrajících 1. ligu. Po vyrovnaném průběhu utkání jsme přivezli z horké půdy soupeře vítězství 5:1 a mohli se v klidu koncentrovat na odvetu na sklonku prázdnin. Neodpustím si poznámku vůči termínové listině. Je pro mne nepochopitelné, proč se první utkání play-off hraje začátkem června a odvetné utkání po ukončených hostováních a přestupovém období na sklonku prázdnin? Z mého pohledu tak na sebe mohou narazit dva úplně odlišné týmy, což pro vývoj soutěže nedává z mého pohledu smysl. I přes tento faktor se nám podařilo v domácím prostředí potvrdit roli favorita a i druhé utkání s Přerovem šlo za námi stavem 5:3.

V semifinále na nás čekal silný tým Karlových Varů B, který si ve dvou utkáních hravě poradil s vítězem skupiny B - Zbečníkem. Vzhledem k tomu, že poslední vzájemné měření sil skončilo jednoznačně v nás prospěch, věřil jsem, že náš tým se na horké půdě v Karlových Varech popere o vítězství. Utkání bylo vyrovnané a o vítězství rozhodoval poslední zápas utkání, které nás tým jednoznačně ovládl a nám se podařilo odvést cenné první vítězství z půdy soupeře. Bohužel k odvetnému utkání na domácí půdě nastoupil náš tým v okleštěném složení - zranění, pracovní povinnosti... Bohužel náš výkon na celek Karlových Varů nestačil a semifinále muselo rozhodnout třetí rozhodující utkání. Karlovarští nic neponechali náhodě a na utkání posílili o juniory z extraligového A družstva. Po smolně prohrané první dvojici se zbytek utkání odvíjel pod karlovarskou taktovkou, což pro nás znamenalo ukončení soutěže na 4. místě.

Vzhledem k tomu, že jsme naplnili stanovené cíle a to i přesto, ze v závěrečných bojích o postup jsme nakonec měli větší ambice, letošní sezónu hodnotím kladně. V rámci jednotlivců bych vyzdvihl zejména výkony Adama Fürbachera, Pavla Řepky, Stanislava Voltra a Matěje Prachára, kteří po celou sezónu podávali kvalitní výkony a velkou mírou přispěli k celkovému umístění. V následující přípravě se musíme zaměřit na doplnění týmu, zvýšení fyzické připravenosti a hlavně zapracovat na sladění soutěžních sestav. V neposlední řadě zapracovat na psychické odolnosti v zápasovém režimu. Pokud kvalitně naplníme zimní přípravu, tak pevně věřím, že v příštím ročníku jsme schopni bojovat o postup do 1. ligy.