130 let uplynulo od narození a 60 let od úmrtí československého fotbalového reprezentanta, kapitána a hráče prvního družstva SK Slavia Praha, Antonína Razesbergera (18.6.1893 – 3.10.1963), kterého veřejnost znala zejména pod přezdívkou Ráca.

Znalci nohejbalu samozřejmě zbystří, protože Razesberger, kterému mimochodem i fotbaloví historici často komolili jméno (Ratzensberger apod.), patřil mezi zakladatele tohoto sportu. S o něco mladšími slávisty si na pražské Letenské pláni oživil ve 20. letech minulého století fotbalovou tréninkovou přípravu kopáním míče přes lavičky nebo provaz. Inspirace měli dost, vždyť na sousedních hřištích Spolku ku pěstování her české mládeže se kromě tenisu, podbíjené a řady dalších zajímavých her hrála i kopaná přes mez, velmi blízký sport nohejbalu. A sousedi Slavie, pražští Němci z DFC Prag, si zase pro změnu sem tam střihli německý výmysl - faustbal, tedy nohejbal rukama.

„Bohužel jsem dědu neměl možnost poznat více. Umřel, když mi bylo patnáct. Měl původně rakouskou příslušnost a musel později získat československou. V civilním životě dělal ředitele banky. Zbylo mi po něm album fotografií. Ale kromě jeho slavné fotbalové kariéry vím, že hrál i nohejbal. A to jak v Praze, tak u nás na osadě Montana na Berounce, kde si v roce 1932 postavil s pomocí zručného Lojzy Krauseho chatu u studánky. Několik chat si tam stavěli sociální demokraté, proto se této části říkalo chaty sociálních demokratů. Dál po proudu bylo zase hřiště a chaty komunistů. Děda se zúčastnil i nohejbalových turnajů na osadě, dokonce na prvním z nich v roce 1940 je vidět i na fotografiích. Nového hřiště, které jsme postavili kousek od chaty a hráli jsme na něm právě nohejbal, si už moc dlouho neužil,“ uvedl vnuk Otakar Němec (*1948), pokračovatel nohejbalového rodu.

Jeho vztah k nohejbalu, dokonce jeho přímé autorství, zmiňuje i článek Antonín Razesberger z cyklu Zasloužilí sportovci, který vyšel v deníku Lidové noviny z 8.11.1941. Na konci článku je uvedeno: "Ráca se nevzdal sportu úplně, když v poměrně mladém věku odešel s Koškem ze Slavie. Má na Berounce chatu, kde založil spolu se svým partnerem Turečkem, jehož ostatně vidíme na obrázku, pro povyražení hru, jíž říká lidově "nohejball".