Sešívaní o prázdninách nezahálí. Vrcholem pro ně byla účast na 61. ročníku turnaje trojic Šacungská klec, hraném na osadě Šacung u Kaliště-Lensedel.
Slávisté do Posázaví na hřiště specifických parametrů vyrazili s dvojicí sestav. První utvořili Adam a Pavel Řepkové s Janem Šperlíkem, druhou pak Adam a Jakub Fürbacherové se „zapůjčeným“ Lukášem Kotyzou z prvoligových Holic. Velké věci se moc očekávat nedaly, protože na slavné akci se proháněla především extraligová a prvoligová jména, včetně českého juniorského nároďáku. Áčková sestava Šperlíka s bratry Řepkovými v základní skupině nestačila na Modřice, Juniory ČR a Šacung EX. Solidně ale zahrála s prvoligovými Holicemi, kde získala bod za remízu. Na postup ze skupiny to ale nestačilo.
„Zezačátku na nás byl vidět herní deficit, zejména na Honzovi. Postupně jsme se zlepšovali, dostávali do hry. Odehráli jsme to, co se od nás očekávalo, nic míň, nic víc. Všichni naši soupeři hrají buď extraligu nebo špičku první ligy, jejich kvalita je vyšší než naše. Některé soupeře jsme ale dokázali potrápit. Osobně jsem nikdy tak silný turnaj nehrál a jsem rád, že jsme si mohli ověřit, na čem ještě musíme zapracovat. Na turnaji byla dobrá atmosféra a líbilo se mi i po vyřazení se koukat na hru těch nejlepších. Věřím, že pokud nás pořadatel pozve i příště, budeme schopni zahrát ještě lépe,“ okomentoval účinkování Pavel Řepka.
Postup naopak potěšil druhou sešívanou trojici. Kromě remíz s extraligovými Čelákovicemi a prvoligovou Solidaritou sice jen remizovala s domácí krajskou sestavou a podlehla pozdějšímu vítězi celé akci z pražského Startu, ale vyškolila extraligový a nakonec bronzový Žatec. V součtu to pro Fürbachery s Kotyzou znamenalo postup ze třetí příčky. V cestě mezi nejlepší kvarteto ale stála trojice Šacung EX, tvořená bývalými extraligovými oporami Šacungu. I když slávisté nepropadli, zkušenost se zde projevila a dál šli domácí borci.
"Čekali nás silní protivníci, ale paradoxně jsme bod ztratili s domácí krajskou sestavou, která startovala na divokou kartu. Další dvě remízy výpadek ale smazaly a nejcennější je výhra s Žatcem, který nám ovšem kažením šel hodně naproti. Náš výkon nebyl špatný, ale k lepšímu výsledku chyběla kvalitnější mezihra. Přece jen jsme v této sestavě s Lukášem hráli poprvé. Nejslabší náš zápas byl ve čtvrtfinále, to nám nevyšlo herně a nebyli jsme ani schopni dodržet taktiku," vysvětloval Jakub Fürbacher.
Čtvrtfinále znamenalo konečnou pro obhajující juniorskou reprezentační sestavu, která dlouho držela vývoj zápasu ve svých rukou, ale Žatečtí se ještě dokázali vrátit do hry a otočit. Poměrně jednoznačný byl souboj Modřic s černým koněm turnaje, Solidaritou. Ještě jednoznačněji vyzněl průběh duelu Šacungu EX s béčkem Slavie. Naopak Start urval postup do semifinále až v úplné koncovce setů s Holicemi. Ještě než se nejlepší kvarteto utkalo o postup do finále, mohli diváci sledovat zápolení hráčů v individuálních dovednostních soutěžích. Nejvíce šlapaných kraťasů předvedl M. Svoboda, nejlepší vytrvalost při singlu sám proti sobě podle očekávání zdobila Sachla a nejvyšší razancí klepáků se pochlubil Višvader. V celkovém součtu pak vítězství v dovednostních soutěžích patřilo Modřicím, které tak získaly příjemný bonus v podobě jednobodového vedení v každém setu každého dalšího zápasu.
A kola turnaje se točila dál. V prvním semifinále Žatec těsně v první sadě Modřice udolal, ale dva další sety už byly jasnou záležitostí moravského celku. Domácí diváci hnali ve druhém semifinálovém zápasu na zteč bývalé hráče Šacungu, ale ti proti svým současným oddílovým spoluhráčům ze Startu zahodili v rozhodujícím setu čtyři mečboly. Jejich zklamání se přeneslo i do souboje o bronz, kde první set ovládl Žatec a ve druhém opět Šacung EX pohrdl opakovanou setbolovou nabídkou.
Ve finále se kromě Chalupy nikdo další výhrou na tomto turnaji pochlubit nemohl, a tak bylo jasné, že minimálně dva hráči se poprvé na štítku slavné akce objeví. První sada byla vyrovnaná do posledního míče, který patřil Startu. Se solidní obsluhou spoluhráčů ranař Chalupa už hrál zkušeně svůj blokařsko-smečařský part a Modřičtí ve druhém dějství nemohli vymyslet, jak jej zaskočit. Tomáš Drobil s Jakubem Klaudym si tak premiérově potěžkali vítěznou trofej, Jan Chalupa k předchozím triumfům z let 2017 a 2022 zapsal třetí.
Pro Jakuba Fürbachera ovšem turnaj nebyl procházkou růžovým sadem. Kromě herních povinností měl totiž i funkcionářské, protože byl nově jmenován ředitelem letošního ročníku turnaje. Se svým pořadatelským týmem připravil pro turnaj řadu nezvyklých novinek, které měly přispět k vyšší atraktivitě akce.
„S ubývajícím počtem hráčů je stále těžší zajistit pro letní turnaj kvalitní účast a pořadatelé se o tom každý rok přesvědčují. Nám se podařilo naplnit plánovaný počet na jediné hřiště, které je na osadě k dispozici. Ještě o půlnoci jsme si v organizačním týmu volali, jak se elegantně vypořádáme s prvočíslovým počtem účastníků, který vznikl po dodatečné přihlášce Solidarity. Nakonec jsme věřili změnám, které jsme pro turnaj projednali a podle mého názoru jsme udělali dobře. Hrací systém byl díky pouze dvěma skupinám jasný, přehledný a vysoce spravedlivý. Zkrácené první a druhé sety zase pomohly účastníkům potkat se s více soupeři. Kde si na turnaji vyřazený ze skupiny zahraje pět zápasů? Už dlouho se na turnaji dbá na to, aby mezi zápasy byly kratší prodlevy než v oficiálních soutěžích. Velký dík patří delegovaným rozhodčím Albrechtovi, Kučerovi, Kopáčkovi a Buddeusovi, kteří nejen výborně pískali, ale právě minimalizovali prodlevy, které v průměru činily necelé tři minuty. V součtu s omezením oddechových časů na jeden tak hráči byli pořád v zápřahu a hra měla spád. A my v pohodě dodrželi časový plán turnaje. Prospěl i třídopadový formát. Dopad navíc hráči využívali stejně pouze při špatné rozehře, takže sety nebyly delší a ubylo nepřipravených útoků. Chtěl bych poděkovat všem pořadatelům a účastníkům za jejich výkony. Turnaj si vyhodnotíme a promyslíme, jak dál,“ řekl.